بخوریم و لاغر بمانیم

بخوریم و لاغر بمانیم
اضافه وزن مشکلی است که بسیاری از افراد به ویژه خانمها از آن رنج میبرند. حل این مشکل نه تنها بسیاری از مسایل سلامتی مانند پادرد، کمردرد و ... را از بین میبرد، بلکه در ظاهر و زیبایی افراد نیز بیتاثیر نیست. معمولاً سوالاتی در خصوص تغذیه و رژیم درمانی از سوی بسیاری از افراد که از اضافه وزن رنج میبرند مطرح میشود. دکتر آراگون، از پزشکان آمریکایی که در زمینه تغذیه و رژیم درمانی فعالیت میکند به این سوالات پاسخ داده است:

مجبور نیستید متفاوت باشید
بسیاری از پزشکان تغذیه به جای خوردن سه وعده غذا در طول روز، خوردن پنج وعده، اما در اندازه کوچکتر را توصیه میکنند. اما آیا این شیوه در همه افراد صدق میکند؟! دکتر آراگون اظهار میکند:«شما سالم و سلامت خواهید بود اگر به سبک خودتان تغذیه کنید، یعنی اگر تمایل به خوردن وعده های غذایی مهمتر در زمانهای کمتری در طول روز دارید (همان سه وعده در روز) دلیلی وجود ندارد که خود را مجبور به شیوه تغذیهای متفاوت از آن کنید. 

بخوریم و لاغر بمانیم

با چربی لاغر شوید!

به گفته دکتر آراگون از نظر علمی ثابت شده که خوردن چربی به لاغری شما کمک میکند. بنا به توصیه یکی از موسسات پزشکی 20 الی 35 درصد از کالری کلی بدن را با غذاهای چرب پُر کنید. چربیهای سالم و مناسب از جمله چربیهای اشباع نشده تکزنجیره مانند خشکبار، آووکادو و روغنهای سالم مانند روغن زیتون را مصرف کنید. توصیه میشود در رژیم غذایی خود به طور متعادل از غذاهای چرب مانند گوشت گاو، تخم مرغ (زرده)، خامه ترش کم چرب و پنیر استفاده کنید.

با اراده سست مقابله کنید
زیاده روی در مصرف کربوهیدرات مانند سایر غذاهای دیگر منجر به اضافه وزن میشود. اگر بدن شما بیش از میزان کالری که در طول روز میسوزاند، کالری جذب کند آنگاه کالریهای سوخته نشده به چربی تبدیل میشوند و در ناحیه شکم یا قسمت دیگری از بدن ذخیره میشوند. اگر دیدن یک بشقاب غذای سرشار از کربوهیدرات اراده شما را سست میکند پرهیز از خوردن آن تنها راه مطمئن برای کنترل وزن شما است. توصیه میشود که بیشتر از کربوهیدراتهای مرکب که در غلات سبوسدار، میوهها و سبزیجات خام یافت میشود استفاده کنید. 

لبنیات بخورید و از چاقی نترسید
کاهش میزان مصرف لبنیات امکان تشکیل سلولهای چربی را در بدن بیشتر میکند. زمانیکه بدن شما از کلسیم کافی برخوردار نباشد، برای رفع نیاز خود متوسل به ترکیبات دیگری میشود و شروع به آزاد کردن ترکیبی به نام calcitriol میکند که این ترکیب تولید سلولهای چربی را افزایش میدهد. با خوردن کلسیم اضافی مانع از گسترش و انتشار این ترکیب در بدن شوید؛ با این کار چربیها از بین میروند و سلولهای چربی به مرور زمان لخمتر و شکم شما لاغرتر میشود. بنابراین توصیه میشود که از خوردن شیر گاو، ماست و یا پنیر غافل نشوید. از آنجایی که لبنیات سرشار از کالری هستند در مصرف آنها زیادهروی نکنید و یا از انواع کمچرب استفاده کنید.